LNG a CNG - jaký je rozdíl a jejich cena? A jak to funguje v dopravě?

18. 11. 2022


Paliva LNG a CNG jaké jsou rozdíly

Rozdíly CNG a LNG

Paliva na stlačený zemní plyn CNG a na zkapalněný zemní plyn LNG maximalizují výhody ekologického paliva, které zlepšuje kvalitu ovzduší díky nižšímu množství pevných částic a NO a zmírňuje klimatické změny snížením emisí CO2. 
 

CNG vs LNG cena a tankování

Cena těchto paliv se obecně odvýjí od cen zemního plynu na našich trzích. Tá samozřejmě může vlyvem různých faktorů kolísat. Dlouho ale platilo, že cena těchto paliv byla nižší než u vozidel s pohonem na benzin nebo naftu.
Zatímco čerpací síť na CNG je v České Republice a na Slovensku poměrne dobře rožšířená, čerpání paliva LNG vyžaduje o něco speciálnější postup. Plnící teplota zkapalněného plynu ( LNG ) se pohybuje mezi -125 až -135 stupni celsia, přičemž v případě mobilní stanice je tento plyn přečerpáván z hlavního plnícího tanku do vyrovnávacího tanku, kde dojde k mírnému vzrůstu teplot na -130 C z -160 C.  V běžném provozu se plnění výrazně neliší od klasické naftové varianty a její obsluhu zvládne i proškolená obsluha vozidla. Síť čerpacích stanic LNG bohužel ještě není moc rozvynutá. O přepravě zkapalnněného zemního plynu si můžete přečíst v našem článku nazvaném Palivo LNG
 
 

Výkonové parametry vozidel s pohonem CNG a LNG a jejich dojezd 

U referenčního vozidla na CNG IVECO Daily s převodovkou HI-MATIC ve spojení s motorem na zemní plyn snižuje emise CO2 v reálném provozu a v městském prostředí až o 5 % v porovnání s dieselovou verzí. Použitím biometanu, který je udržitelným palivem budoucnosti, lze emise CO2 snížit až o 95%. Třílitrový motor Natural Power F1C v kombinaci s převodovkou HI-MATIC dále zlepšuje udržitelnost tím, že produkuje o 76% méně pevných částic a o 12 % nižší NOx v porovnání s dieselem.

Plneni-LNG-hustopece-5-(1).jpg

Výkon u vozidla s pohonem LNG IVECO Stralis Hi-WAY je stejný nebo ještě vyšší, než vozidla poháněná naftou, ale emise CO2 sníží při používání biometanu až o 95% a při používání zemního plynu o 10%. Nabízí také  snížení emisí tuhých částic o 99% a Nox o 60% v porovnání s limity Euro VI. Nový model IVECO S-WAY ujede na LNG až 1 600 km.
 

Více aktualit