Jak začít vybírat tu správnou školu pro vás

11. 03. 2021


1. Udělejte si čas. Hodně času!
Jeden krok navazuje na druhý, jako v soukolí motoru. Držíme palce, ať napoprvé nastartujete správně. Vždyť jde o život…

2. Nejprve zvolte obory, po kterých půjdete
Popřemýšlejte nad zájmy budoucího studenta, co mu jde, k čemu má vlohy, jaké má tělesné předpoklady a případná zdravotní omezení. Mějte na paměti, že v dnešní době „frčí“ odbornost. Zaměstnavatelé čím dál více vyžadují specializace. Pryč jsou časy, kdy platilo „důležité je mít maturitu, pak se něco najde“. 

3. Pokud je to ve vašich možnostech, náklady řešte až ve finále
Rodiče mnohdy (aniž by museli) vybírají školu podle nákladů, které s tím budou mít. Ano, počítat se samozřejmě musí. Berte však v úvahu, na kolik, a to nejen peněz, ale především starostí, vyjde nevhodně zvolený studijní obor a případné zařizování přechodu na jinou školu.

4. Objíždět všechny veletrhy a dny otevřených dveří?
Spíše se nejdříve mrkněte na internet. V rámci zvolených oborů vyhledejte školy a podívejte se na jejich webové stránky. Teprve pak si podle toho vyberte veletrhy škol. Ušetříte tak čas i peníze.

5. U škol, které vás zaujaly…
a)    Jak škola komunikuje navenek? Web v dnešní době mnohé napoví. Zpracování nemusí být úplně IN, ale aktualizované informace na webu řeknou o škole na první pohled své.
b)    Mrkněte na webu do nějakých aktualit, nebo do sekcí, kde se aktuálnost očekává. Pokud vidíte informace staré několik let, tak to asi nebude to, co hledáte… 
c)    Jak je škola aktivní a jak „posouvá“ studenty? Vidíte odkazy na nějaké výsledky z projektů či soutěží mezi školami? Co škola nabízí mimo klasickou výuku? 
d)    Pokud se jedná o odborné zaměření (např. učňovské obory), účastní se škola soutěží v rámci zaměření svých oborů? S jakými výsledky? A tak podobně…

6. Uplatnění studenta se rýsuje už v rámci jeho studia
Velmi důležitá věc. Je z webu patrná komunikace s možnými zaměstnavateli? Vidíte na webu konkrétní odkazy či rovnou propojení na zaměstnavatele? Nabízí praxe? Jak takové praxe probíhají a v jakých podmínkách? 
 
7. Nehledejte jen školu, to podstatné následuje pak
Myslet si „hlavně že má mladý(-dá) nějakou školu“ je liché a doběhne vás to. Čtyři, nebo v případě učňovských oborů tři roky utečou fakt jako voda. Co bude pak? Popřemýšlejte nad tím, co student „získá“, když školu dokončí. Jaký je předpoklad poptávky zaměstnavatelů po jeho oboru nebo řemesle? 

8. Neváhejte a zajeďte se do škol podívat 
Osobní kontakt a první dojem žádný web nebo on-line nástroj nenahradí. Hledejte školu, obor, nebo zaměstnavatele, kde základní hodnotou jsou lidé. A klidně se zeptejte rodičů studentů, kteří už na škole studují. Důležitou roli hraje také atmosféra mezi pedagogy.

9. Náš tip na dobrou školu
Mrkněte, co společně nabízí brněnská automobilní škola a AGROTEC Group, zaměstnavatel regionu (opakovaně na 2. místě v Jihomoravském kraji do 5 000 zaměstnanců):
 
Nejčastější omyly při výběru střední školy
              
Studuj s námi