Testování Daily 4x4

15. 10. 2019


Ve středu 9. října jsme vyzkoušeli nový model jediného lehkého užitkového vozidla, které je postavené jako nákladní automobil, tedy s pevným rámem podvozku ve variantě 4x4. I když je pravdou, že při pohledu na tento model slovo „lehké“ není to první co vás napadne. Napadne vás totiž to, že tohle je přesně ten typ auta, který chcete mít do toho nejextrémnějšího terénu. A automat? To je jen bonus.
 

Jak vypadalo naše testování?
 


 
Velká světlá výška podvozku a široké pneumatiky jsou naprostou dominantními prvky, které vás okamžitě zaujmou. I díky tomu se můžete s vozidlem brodit ve vodě až do výšky 660 mm. Důležitou funkcionalitou při brodění je také možnost vypnutí ventilátoru motoru, tak aby nedocházelo při styku s vodou k omezení otáček ventilátoru odporem vody. Z pohledu uzávěrky diferenciálu máte na výběr celkem tři možnosti. Tou první je uzávěrka mezinápravového diferenciálu s maximální rychlostí do 40 km/h a rovnoměrným dělením momentu na přední i zadní nápravu. Pak můžete ještě použít uzávěrku zadní a přední nápravy, přičemž v těchto případech je povolena maximální rychlost 20 a 15 km/h.
 

"To, že vás tato Daily vezme kamkoli je hezký slogan, ale po jejím vyzkoušení dostává úplně jiný význam."

 
Daily 4x4 agrotec 

K dispozici jsou dvě varianty rozvoru nápravy a to 3 080 mm nebo 4 175 mm. Konstrukčně jsou pak k dispozici také dvě verze, buď s jednoduchou nebo dvojitou montáží. Její zatížení pak může být buď 3 700 nebo 5 000 kg. Změnou, oproti minulému modelu, je pak nezávislé zavěšení kol. Pod kapotou nalezneme třílitrový čtyřválec s výkonem 180 Hp, plnící normu Euro 6. Z přední strany automobily pak naleznete část, která je připravena pro uchycení příslušenství. A to může být různé, od sněhového pluhu až po lanový naviják. Co se týče provedení vozidla tak buď můžete mít podvozek nebo furgon (9 do 18 m3). Daily nabízí celý výčet asistentů, za zmínku určitě stojí: asistent při rozjezdu do kopce, systém rozpoznání rozložení váhy, detekce přívěsu, ESP, protiskluzový systém atd.


"Od sněhového pluhu až po lanový naviják."

 
Nová Daily 4x4 

Námi testovaná Daily byla ve variantě CAB s manuální šestistupňovou převodovkou. A protože testování bereme poctivě, vykopali jsme vodní příkop a domluvili déšť. Na testování jsme tak měli ideální podmínky. To, že vás tato Daily vezme kamkoli je hezký slogan, ale po jejím vyzkoušení dostává úplně jiný význam. Jste o tom pak totiž opravdu přesvědčení. Tento model nachází největší uplatnění jako zásahové vozidlo hasičů, záchranářů nebo se používá ve stavebnictví. A to je vlastně dostatečně vypovídající samo o sobě.
 

"Je spolehlivé, neuvěřitelné praktické a v terénu prostě skvělé."

 
Nové Daily 4x4 na polygonu


Více o Daily 4x4