Orlová opět přivítá cyklistky z celého světa

26. 04. 2023


Tento týden od čtvrtku do neděle se budou v Orlové kola otáčet, koná se totiž 35. ročník cyklistického závodu Gracia Orlová. Martin Janko, náš kolega z divize nákladních automobilů z pobočky v Horní Suché, je členem organizačního výboru této cyklistické události. Poprosili jsme ho o rozhovor a nahlédli jsme tak pod pokličku organizace velké cyklistické akce.


Martine, mohl bys nám závod představit?
Jistě, Grácia Orlová je mezinárodní etapový závod žen v silniční cyklistice a je zařazen do seriálu Světového poháru žen. Závodů se účastní týmy a jezdkyně z celého světa. Závod se skládá z pěti etap, které se jedou během čtyř dní. U nás v Česku se takové závody jedou pouze dva. Například v minulém roce jsme byli jediní, komu se v Česku povedlo, i po kovidové pauze, znovu rozjet tak velký závod v ženské cyklistice.

Popíšeš nám, jak je trať dlouhá a kudy se projíždí?
První etapa má 104 km, kdy děvčata startují v Orlové a projíždějí přes Havířov, Frýdlant nad Ostravicí, Hukvaldy, Kopřivnici a míří do Štramberku, kde je cíl první etapy.
Druhá etapa má délku 100 km a jedná se o nejtěžší, takzvaně královskou etapu. Startujeme v Lichnově a projíždíme přes Pustevny, hranice se Slovenskem, Frenštátem pod Radhoštěm a do cíle jedeme zpátky do Lichnova.
Třetí etapa má délku 14 km. Jedná se o časovku, kdy na trať závodnice vyráží jednotlivě a míří po silnici z Havířova do Ostravy. Tam se otočí a jedou zpátky do Havířova. Tento den čeká závodnice ještě jedna etapa, v pořadí čtvrtá. Měří 69 km, startuje se v Dětmarovicích a závodnice krouží okruhy v okolí Orlové.
Pátá etapa se jede pouze v Orlové, kdy závodnice jedou 8 okruhů v celkové délce 102 km.

Říkal jsi, že se cyklistky sjíždí z celého světa? Odkud například přijedou letos?
Ano, závodnice se k nám sjíždí z celého světa a rády se sem vracejí. Například tento rok u nás budou soutěžit závodnice z 15 zemí: Polska, Holandska, Švédska, Francie, Česka, Slovenska, Slovinska, Spojených arabských emirátů, Německa, Uzbekistánu, Lucemburska, Dánska, Belgie, Rakouska a Estonska. Největším tahákem tento rok je tým UAE Development Team ze Spojených arabských emirátů. Ale také třeba národní týmy Rakouska a Švédska. Celkem se tedy tento rok můžete těšit na 24 týmů.

Můžeš nám prozradit, jaké známé osobnosti se závodu zúčastnily?
V minulosti u nás závodila například Marianne Vos (mistryně světa v cyklokrosu a silniční cyklistice), Agnieszka Skalniak-Sójková, ale také třeba Martina Sáblíková.

Slyšela jsem takovou vtipnou historku a to, že k vám závodnice nemohou trefit. Je to tak?
Ano, je to tak. Existují totiž dvě města se stejným názvem Lichnov. Občas, přesněji každý rok 😊 se stane, že nějaký tým omylem zabloudí do toho nesprávného. Stává se to celkem pravidelně i přes snahu poskytnutí GPS souřadnic. Tento rok jsme připravili QR kód s přesnou mapou startu.

Jak jsi se dostal do organizačního výboru cyklistického závodu Gracia Orlová?
Několik let jsem na závodě vypomáhal a prošel jsem si v podstatě vším od řízení provozu na křižovatkách přes neutrální mechanický vůz tak po technické zabezpečení závodu. Jelikož jsem sám závodil v místním cyklistickém oddíle, mám k závodu a organizátorům blízko. U Grácie jsem už 14 let.

Co máš na starosti nyní?
Mám na starost technické zabezpečení, například zodpovídám za stavbu startu a cíle, a celkově za zajištění bezpečnosti pro závodnice, nebo třeba instalaci reklam. Samozřejmě to nedělám sám, mám svůj tým, který je složen asi z 12 lidí a hasiče.

Ty sám tedy také soutěžíš?
Na kole jezdím pravidelně, bohužel už jen rekreačně. Asi osm let jsem závodil v silniční cyklistice a účastnil se Českého poháru a místních závodů v silniční cyklistice, také i několikrát mistrovství České Republiky.

Chtěl bys ještě něco sdělit na závěr? 
Na závěr bych rád poděkoval za celý organizační výbor naší firmě AGROTEC Group a pobočce v Horní Suché za podporu závodu a vstřícnost, kterou si organizace tohoto závodu vyžaduje. Děkuji.
Také bych rád všechny pozval na jedinečný cyklistický závod žen, který se koná od 27.4. do 30.4. Pojďme podpořit naše závodnice na trať. Bude to stát za to!