Jak udržet váš vůz co nejdéle na cestách a zefektivnit jeho provoz

06. 02. 2024


10 tipů, jak na to

Jde-li o nové vozidlo, řidiči na pravidelné servisní prohlídky nezapomínají. Přišli by totiž o záruku. V případě ojetého vozidla však na pravidelnou servisní prohlídku už důraz tolik nekladou.

V rámci servisní sítě AGROTEC Group jsme vám pak rádi k dispozici a servisní prohlídku si můžete naplánovat ihned, a dokonce i online. Technikovi můžete nadiktovat své konkrétní požadavky, nebo tuto starost nechejte na nás a my vám vůz prohlédneme a doporučíme, na čem by bylo dobré v rámci servisu zapracovat.
Objednat servis

Pravidelný servis dokáže předejít závadám, které by vás jinak mohly potkat na cestě vašeho podnikání a zkomplikovat vám tak nejeden den. Tímto článkem vám představíme pár tipů, co vše může prodloužit nájezd km vašich automobilů.

 

1. Pravidelná výměna provozních kapalin

Kontrola stavu motorového oleje, chladicí kapaliny, oleje převodovky, brzdové kapaliny a posilovače řízení pod kapotou zabere jen několik minut a je to snadný způsob, jak se vyhnout velkým problémům. Provozní kapaliny mají vysoký vliv na životnost motoru, převodovky a dalších komponent. Proto je nutné je pravidelně vyměňovat po ujetí výrobcem předepsaném počtu kilometrů, anebo po daném časovém intervalu.

 

2. Kontrola brzdového systému

Signalizační systémy moderních vozidel vás budou informovat o opotřebení brzdového obložení vašeho vozidla. V případě, že se takový signál objeví, doporučujeme návštěvu autorizovaného servisu a při výměně použití výhradně originálních náhradních dílů. Originální díly, které jsou předepsané výrobcem jsou totiž pro dané vozidlo homologované.
 

3. Kontrola stavu pneumatik

Každý řidič ví, že při kontrole pneumatik hodnotíme především nahuštění pneumatik a výšku dezénu. Nesprávně nahuštěné pneumatiky mají vliv na opotřebení pneumatik a také na spotřebu pohonných hmot. Výška dezénu zase může ovlivnit brzdnou dráhu vozu. Zahrňte kontrolu stavu pneumatik a hloubky dezénu jako součást plánu preventivní údržby. V rámci kontroly a výměny pneu nezapomeňte ani na jejich vyvážení.
 

4. Pravidelná výměna vzduchového filtru

Čistý vzduchový filtr může výrazně snížit spotřebu paliva a pomoci motoru k plynulejšímu provozu. Když se filtr ucpe, může se snížit množství proudícího vzduchu, který se dostane do vašeho motoru. Vzduchový filtr se vyměňuje v pravidelných intervalech a pokud jezdíte po prašných cestách doporučujeme výměnu častěji.
 

5. Kontrola stavu baterie

Baterii je ideální zkontrolovat před začátkem zimní sezony, to je totiž nejlepší způsob, jak se vyhnou problémům s nabíjením. Při odstavení vozidla na dobu delší jak dva až tři týdny, nebo při dalších situacích definovaných v návodu k obsluze, je vhodné baterii nabít. Doporučujeme kontrolu baterie při pravidelných servisních prohlídkách.
 

6. Kontrola stavu spojky a převodovky

Stav převodovky a spojky je převážně ve vašich rukou, záleží totiž především na uživateli a jeho šetrnosti k vozidlu. Mimo to má vliv i zatížení vozu. Pokud jste si všimli jakýchkoliv příznaků poruchy převodovky nebo spojky při řízení, doporučujeme návštěvu odborného servisu.
 

7. Digitální monitoring a diagnostika řídících jednotek

Součástí pravidelného servisu vozidla je diagnostika, ke které jsou potřeba profesionální diagnostická zařízení. Ty pomohou odhalit možné závady už v zárodku. Veškeré chyby odhalené diagnostickými přístroji však musí prověřit odborný technik, který posoudí, zda se skutečně jedná o závadu nebo jen chybné hlášení. V případě závady zajistí nápravu.
Využijte moderní technologie pro sledování výkonu vozidla. Digitální monitorování může poskytnout real-time informace o spotřebě paliva, stavu motoru a dalších důležitých parametrech, což umožní rychlou reakci na potenciální problémy.
 

8. Kontrola klimatizace

U moderních aut je standardní součástí klimatizace. Chcete-li, aby bezchybně fungovala a vytvářela v autě příjemně dýchatelné prostředí se správnou teplotou, je její pravidelný servis naprosto nezbytný. Klimatizace je hermeticky uzavřený systém a může dojít k úniku chladiva, jehož nedostatek pak snižuje účinnost, nebo dokonce může dojít k poškození komponentů. Součástí kontroly klimatizace je její dezinfekce a výměna pylového filtru. Tato operace by se měla vykonat minimálně dvakrát ročně.
 

9. Zajištění zásob klíčových náhradních dílů

Mít dostatek náhradních dílů vám může zkrátit dobu potřebnou k opravám a minimalizovat dobu odstavení vozidla. Poptávku můžete cílit na naše kolegy prodejce náhradních dílů, nebo i zde přes náš online formulář.
Objednat náhradní díly
 

10. Přizpůsobte servis individuálním potřebám

Každé vozidlo může mít své specifické potřeby. Přizpůsobte servisní plán daným charakteristikám vozidla, což může zvýšit jeho efektivitu a životnost. Pokud automobil svěříte do našich rukou, budeme se o to také snažit.
 
S dodržováním těchto tipů můžete optimalizovat výkon a životnost vašich vozů, což povede k efektivnější a bezpečnější dopravě. Většina věcí je všeobecně známá, ale dodržujeme je všechny opravdu vždy?

Naše servisní síť AGROTEC Group má dlouholeté zkušenosti v oblasti nákladních vozidel, takže pokud máte nějaké dotazy ohledně vytvoření vlastního kontrolního seznamu preventivní údržby, dejte nám vědět. Získejte ze svého vozového parku maximum! 
Kontakt