IVECO DAILY 4x4 ve službách dobrovolných hasičů Brno – Obřany

23. 04. 2020


Městská část Brno-Maloměřice a Obřany se nachází na severovýchodě města Brna v blízkosti známých turistických míst – skalního objektu jménem Sfinga a pravěkého hradiska. Městskou částí protéká řeka Svitava a sousedí s obcí Bílovice nad Svitavou. Žije zde kolem 5600 obyvatel.
 
rv-iveco.JPG
IVECO DAILY 4x4 a velitel Radek Vyšinka
 
Sbor dobrovolných hasičů Brno-Obřany
V Obřanech sídlí také Sbor dobrovolných hasičů Brno-Obřany. První zmínka o činnosti sboru se datuje už v roce 1893. Tato jednotka má 48 členů, na výjezdy k zásahům vyjíždí 20 členů.
Abychom lépe poznali činnost jednotky, popovídali jsme si s panem velitelem Radkem Vyšinkou, který je u dobrovolných hasičů už od svých 14 let. Od roku 1992 působí tenhle zkušený velitel i v HZS města Brna.
 
rozhovor-rv-lk.JPG
Velitel Radek Vyšinka v rozhovoru s instruktorem Ladislavem Kvapilem

Činnost sboru dobrovolných hasičů Brno – Obřany je kromě běžných výjezdů a intenzivního cvičení zaměřena převážně na pomoc a odstraňování následků přírodních katastrof. V roce 2002 pomáhali dobrovolní hasiči z Obřan v průběhu povodní v Praze a v roce 2013 při velké sněhové kalamitě. Podle slov velitele bylo pro hasiče nejnáročnější, když zasahovali při vichřici HERWART v roce 2017. „Ta byla asi v naší sborové historii zatím největší, protože jsme absolvovali za jeden den 11 zásahů“ uvedl pan Radek Vyšinka.
 
Hasičský vůz IVECO DAILY 4x4 
Jedním z vozů, který slouží jednotce je i IVECO DAILY 4x4 dodané společností AGROTEC a.s. s nástavbou od firmy Ivacar. Vozidlo pohání vznětový čtyřválcový motor Iveco F1C 180 VGT Euro VIc o výkonu 180k a s točivým momentem 430 Nm. Velký rozchod a zkřížení náprav dovolují plynulý přejezd překážek, optimální tuhost pérování nabízí pak vysokou mobilitu v terénu.
Hasiči si vůz vybrali na základě potřeb a předešlých zkušeností. V zadní části nástavby, jak je u hasičského vozu samozřejmostí, je na výsuvném prvku uložena přenosná požární stříkačka, vybavená čerpadlem, které je poháněno zážehovým, vodou chlazeným dvoudobým spalovacím motorem
 
daily-2-(1).JPG
IVECO DAILY 4x4 v hasičské úpravě

Pohon 4x4 přijde mimořádně vhod, jelikož se kolem městské části i v okolních obcích nachází lesní terén. V jejich hasebním obvodu je i rozlehlý vápencový kopec jménem Hády, s obrovským prostorem bývalého lomu, kde poměrně často zasahují u požárů trávy a odpadu. Vzhledem na zaměření jednotky bude vůz využíván i na transport člunu.
Pod vedením člena sboru a instruktora pana Vladislava Kvapila, probíhá pod taktovkou PVČ Hasík taky školení mládeže, kde bude vozidlo sloužit k ukázkám pro malé zájemce o vstup k dobrovolným hasičům.
 
vybaveni-vozu-(3).jpg
Vybavení vozu
 
Poděkování
Na závěr jsme se zeptali pana velitele Vyšinky, co by vzkázal lidem v této náročné době: „na prvním místě je určitě opatrnost, ale neméně důležité je nepropadat panice a depresím“. Děkujeme za tato slova a zároveň vzdáváme hold všem dobrovolným hasičům za jejich práci a nechme se od nich inspirovat, jelikož slovo pomáhat pro ně není jenom fráze, ale posláním.
 
Více o požárních vozech