Hasiči z Brna-Holásek a jejich IVECO DAILY 4x4

17. 03. 2021


„Holásky jsou bývalá obec, dnes městská čtvrt, která je součástí brněnské městské části Brno – Tuřany. Sbor dobrovolných hasičů zde funguje již od roku 1902, první automobilovou stříkačku sbor zakoupil v roce 1936.“ (zdroj: SDH Holásky) Dobrovolní hasiči zde používají mimo jiné techniky i dopravní automobil IVECO Daily s pohonem 4x4 od firmy AGROTEC a.s. Podobný automobil, o kterém jsme již na našich stránkách psali, používají i kolegové z Brna – Obřan a Maloměřic. V článku se ale více zaměříme na technické vybavení vozu IVECO DAILY 4x4.Tento robustní vůz s motorem o výkonu 180k je kromě zásahů ve městech a obcích vhodný i do míst s nezpevněným povrchem, a to díky stálému pohonu všech kol, uzávěrkám diferenciálů a redukci rychlostí.
DSC_1126.JPG

Osádku vozu tvoří velitel, strojník a čtyři hasiči. V kabině vozu mimo jiné nalezneme dobíjecí úchyty pro ruční radiostanice a také dobíjecí stanice pro čtyři ruční svítilny. Pro napájení tabletu je použito samostatně jištěné přípojné místo. Tablet je samozřejmě kompatibilní s aplikací GINA používanou HZS jihomoravského kraje. Střecha účelové nástavby je vybavena šesti kotvícími body pro uchycení konstrukce nesoucí gumový nafukovací člun.
 
DSC_1104.JPG

Vnitřní střední část účelové nástavby je vybavena vodní nádrží vysokotlakého zařízení o objemu 300 litrů umístěnou v přední části prostoru účelové nástavby.
 
DSC_1102.JPG

Pravý zadní úložný prostor je ve spodní části osazen vysokotlakým hasicím zařízením. Zařízení se skládá z vysokotlakého čerpadla, zážehového motoru, průtokového navijáku s 60 m hadicí, vestavěného přiměšovače na pěnidlo a vysokotlaké pistolové proudnice. Čerpadlo je vybaveno ochranným přepouštěcím ventilem s ruční regulací.
 
DSC_1115.JPG

Levý přední úložný prostor je ve spodní části osazen elektrocentrálou na výsuvném prvku.
V pravém zadním úložném prostoru je na výklopném nebo výsuvném prvku uchycen závěsný lodní motor Mercury F20 EH. Hasičům z Holásek přejeme hodně šťastných kilometrů s novým vozem a děkujeme jim za jejich nasazení a záslužnou práci, při které jim bude vůz IVECO DAILY 4x4 od firmy AGROTEC a.s. jistě nápomocný.
 
Video o vozidle DAILY 4X4
 

Více zajímavých článků